دانلود تقویم

1397/05/15

بورگوارد بلیتزکارن، نخستین وسیله نقلیه کمپانی بورگوارد

 

بورگوارد بلیتزکارن - شرکت کیان موتور وارنا

 

زمانی که به تاریخ خودروسازان بزرگ نگاه می‌کنیم، متوجه خواهیم شد که بسیاری از آن‌ها در ابتدا سازنده اتومبیل یا حتی سازنده وسایل نقلیه نبوده‌اند و جریانات متعددی باعث شده است که یکباره تبدیل به یک تولیدکننده قوی در حوزه خودرو شوند. با نگاه به تاریخ کمپانی بورگوارد، اتومبیل‌های تاثیرگذار و منحصر به فردی مشاهده می‌کنیم که هر کدام در زمان خود یکی از بهترین‌ها بوده‌اند؛ اما شاید عجیب‌ترین آن‌ها بورگوارد بلیتزکارن (Borgward Blitzkarren) است، اولین وسیله نقلیه این کمپانی که در سال 1924 به بازار عرضه شد.

بورگوارد بلیتزکارن دارای سه چرخ بود و بر اساس نوشته‌هایی که در دسترس است، توسط خود کارل بورگوارد موسس این کمپانی، طراحی و ساخته شده است. بلیتزکارن سه چرخ، از یک موتور تک سیلندر 120 سی سی استفاده می‌کرد که از نوع خنک شونده با هوا ( Air Cooled ) بود؛ این پیشرانه کوچک ولی پر سر و صدا قادر بود 2.2 اسب بخار نیرو برای حرکت تولید کند که در زمان خودش خوب به شمار می‌رفت. بورگوارد بلیتزکارن به دلیل خلأی در بازار پر کرد، تبدیل به یک موفقیت شد. زیرا تا آن زمان وسیله نقلیه‌ی کوچکی که بتوان با آن بارجا به جا کرد وجود نداشت و به همین دلیل این وسیله توسط کسب‌ و کارهای کوچک برای ارسال محصولات و همچنین اداره پست ملی آلمان مورد استقبال خوبی قرار گرفت. البته بلیتزکارن بیش از آنکه افتخاری برای صنعت آلمان‌ به شمار رود، یک فرصت بسیار عالی برای نشان دادن ویژگی‌های کمپانی بورگوارد بود که بتواند سرمایه‌داران بزرگ اروپایی را به خود جذب کند. در واقع بلیتزکارن شروعی برای شکل‌گیری کمپانی بزرگ بورگوارد بود و می‌توان آن را پدر تمام خودرو‌های این شرکت آلمانی دانست. بورگوارد بلیتزکارن بدنه‌ی خاصی نداشت و یک شاسی سبک داشت که در قسمت بالای آن قطعات فلزی به عنوان صندلی و جایگاه راننده قرار گرفته بود؛ اما این وسیله نقلیه توانست راه ساخت یک اتومبیل را برای بورگوارد فراهم سازد.

بورگوارد بلیتزکارن - شرکت کیان موتور وارنا

 

گولیاس پایونیر (Goliath Pioneer) اولین خودروی سواری بورگوارد به حساب می‌آمد که بر اساس پلتفرم بلیتزکارن ساخته شده بود. گولیاس پایونیر مانند بلیتزکارن سه چرخ بود اما از یک موتور تک سیلندر با حجم 198 سی سی بهره می‌برد که قادر بود حدود 7 اسب بخار نیرو برای حرکت تولید کند. بر خلاف بلیتزکارن، گولیاس پایونیر یک وسیله حمل بار نبود بلکه یک خودرو برای حمل دو نفر بود. حداکثر سرعت گولیاس پایونیر 55 کیلومتر در ساعت بود و دارای یک بدنه فلزی با دو درب و همچنین طراحی داخلی چوبی با پرده‌های سفارشی بود. این خودرو سه چرخ از سال 1933 تا سال 1935 به صورت سفارشی توسط کمپانی بورگوارد تولید می‌شد و در آن زمان یکی از محصولات مهم صنعت آلمان‌ به شمار می‌رفت. همچنین گولیاس پایونیر جزو اولین وسایل نقلیه موتوری بود که در طراحی آن از اصول مدرن استفاده شده بود.

بورگوارد بلیتزکارن - شرکت کیان موتور وارنا

 

کمی بعد بورگوارد هانسا 400 و هانسا 500 نیز به صورت 4 چرخ ساخته شدند که با پپیشرانه 2 سیلندر 400 سی سی  توانایی تولید 12 و 14 اسب بخار و حداکثر سرعت 65 و 70 کیلومتر بر ساعت را داشتند.