دانلود تقویم

1397/06/21

خودروهای الکتریکی و آینده آن‌ها در صنعت خودروسازی

خودروهای الکتریکی و آینده آن‌ها در صنعت خودروسازی

 

اگر از علاقه‌مندان به اخبار صنعت خودرو باشید، حتماً سرتیتر‌های زیادی در مورد خودرو‌های الکتریکی برخورده‌اید. خودروی برقی یا همان خودروی الکتریکی، اتومبیلی است که به جای استفاده از پیشرانه‌های درون‌سوز از موتورهای برقی استفاده می‌کند؛ در واقع نیروی مکانیکی این خودرو‌ها برای به حرکت درآمدن از انرژی الکتریسیته باتری ها تأمین می‌شود. در واقع اختراع باتری‌های قابل شارژ در سال 1859 زمینه ساخت اولین وسایل نقلیه برقی را فراهم ساخت. همچنین نگرانی‌هایی که در مورد کاهش ذخایر سوخت‌های فسیلی، آلودگی‌های زیست محیطی، افزایش گرمای کره زمین و… در جهان وجود دارد، یکی دیگر از دلایلی است که در یک دهه اخیر توسعه خودرو‌های الکتریکی به حداکثر خود رسیده است.

متأسفانه با شروع رکود اقتصادی در سال 2007 بیشتر خودروسازان بزرگ دنیا به دنبال ساخت اتومبیل‌های ارزان قیمت رفتند و تقریباً میزان تولید خودرو‌های الکتریکی نزدیک به صفر رسید. این موضوع نشان دهنده یکی از بزرگ‌ترین ایرادات خودرو‌های برقی است؛ این اتومبیل‌ها در اوایل قرن بیست و یکم میلادی به دلیل گران قیمت بودن پروسه ساخت آن‌ها به پروژه‌هایی ناتمام تبدیل شدند. البته فناوری در صنعت خودروسازی نیز مانند بسیاری از صنایع دیگر با سرعت رو به رشد است؛ از همین رو پس از سال 2008 موج جدیدی از خودرو‌های الکتریکی، بازار اتومبیل جهان را در برگرفت و در یک دهه اخیر نیز بسیاری از دولت‌ها در کشور‌های مختلف، اقدام به ارائه خدمات تخصصی و امتیازات مالی برای ساخت خودرو‌های برقی کردند که این موضوع به پیشرفت و توسعه این اتومبیل‌ها کمک فراوانی کرد.

 

خودروهای الکتریکی و آینده آن‌ها در صنعت خودروسازی

 

یکی از مهم‌ترین چالش‌های رو به روی خودروسازان برای تولید خودرو‌های برقی، علاوه بر وزن بالای باتری ها، میزان مسافت طی شده این خودروها با یک بار شارژ بود که با پیشرفت روز افزون تکنولوژی خصوصاً در ساخت باتری ها شاهد آن هستیم که در خودروهای برقی جدید این مشکل را تقریباً می توان حل شده دانست. قطعاً اتومبیل‌های الکتریکی جایگاه خودشان را در آینده صنعت خودروسازی به دست آورده‌اند، از همین رو بسیاری از خودروسازان بزرگ جهان مانند کمپانی آلمانی بورگوارد، اقدام به انجام آزمایش پروژه‌هایی مهم در خصوص تولید خودروهای الکتریکی قدرتمند کرده‌اند. بسیاری کارشناسان حوزه خودروسازی معتقدند آینده این صنعت و همچنین نجات کره زمین، در گرو تولید و توسعه خودرو‌های الکتریکی می‌باشد؛ از همین رو انتظار می‌رود در سال‌های آینده نیز شاهد رشد روز افزون این خودرو‌ها و حتی روزی جایگزینی کامل خودروهای الکتریکی با خودروی سوخت فسیلی در بازار‌های جهانی باشیم.

 

خودروهای الکتریکی و آینده آن‌ها در صنعت خودروسازی

خودروی الکتریکی بورگوارد

BXi7 به عنوان اولین خودروی تولید انبوه تمام برقی بورگوارد از دو موتور الکتریکی بهره‌ می‌برد که به صورت مجزا کار می‌کنند و قادرند ۹۴,۵ درصد انرژی تولید شده را برای تولید ۴۰۰ نیوتون متر گشتاور صرف کنند و باعث می‌شوند این خودرو از بسیاری همتایان خود در کلاس مشابه کارآمدتر باشد. این خودروی برقی که به زودی به بازار جهانی عرضه می شود قابلیت این را دارد که تنها با ۳۰ دقیقه اتصال به درگاه شارژ سریع تا ۸۰ درصد شارژ آن افزایش یابد و از سیستم بازیابی انرژی ترمز نیز بهره می برد که به لطف قدرت و گشتاور بالای آن از شتاب ۰ تا ۱۰۰ معادل ۶٫۵ ثانیه برخوردار است. این خودرو در تولید آزمایشی به طی مسافت نزدیک به 500 کیلومتر با یک بار شارژ کامل دست یافته است که در صورت تأیید این رقم در تولید نهایی، می تواند رقیب مطرحی برای پیشگامان صنعت خودروهای الکتریکی به شمار برود. از طرفی نیز کانسپت خودروی برقی ایزابلا تصویری واضح از آینده صنعت خودروسازی جهان است که توسط بورگوارد به نمایش گذاشته شده است.

خودروهای الکتریکی و آینده آن‌ها در صنعت خودروسازی