دانلود تقویم

1394/09/11

داستان مسابقه خودرو بورگوارد: سریع و متعصب از نوربرگرینگ تا کاررا

وقتی مردم اروپا درباره مسابقه اتومبیلرانیگفتگو می کنند، حتماً به یاد خودرو BORGWARD (بورگوارد) آلمان می افتند. خودرو بورگوارد در یک مدت بر مسابقاتبزرگ اورپا تسلط پیدا کرده و جایزه های زیادی دریافت کرده بود. بورگوارد عنوان « سلطان سرعت» را داشت.

 

 

 

news7 1

شرکت خودروسازی BORGWARD (بورگوارد)آلمان در سال ۱۹۱۹ تأسیس شد. این شرکت در مدت نیمه اول قرن بیستم نشانه ای از صنعتخودرو آلمانی بود و با مرسدس – بنز و دیگر خودروهای لوکس همتراز بود. بنیانگذر این شرکت Carl F.W. BORGWARD (کارل بورگوارد) بااستعداد طراحی ذاتی و عشق به خودرو، غول صنعت خودرو اروپا شد. هدف کارل بورگوارداین بود که خودروهایی پیشرو تولید کند تا دربرترین مسابقات برانند. از سال ۱۹۵۱ که داخل جاده نوربورگلین برای اولین بار شد تا سال۱۹۵۸،BORGWARD(بورگوارد) طی مدت ۷سال با سوابق درخشان هدف خود را محقق کرد

news7 2

خودرو BORGWARD (بورگوارد) آلمان رکورد های زیادی در مسابقات ثبت کرد

news7 3

در جاده مونتهری پاریس، خودروBORGWARD INKA که توسط BORGWARD (بورگوارد) آلمانطراحی شده رکورد را شکست. شاهکار سبک وزن برمن«شمشیر نقره ای» ۱۲ رکورد جهانی ایجاد کرد.

همکاران خودگفت:”خوب بچه ها،بیائیدبرویم در مسیر مسابقهپرواز بکنیم!”- مسئول واحد ماشین مسابقه اتحادیه خودرو ،کارل به August Mombergerبا تشویقآرزویی که در عمق قلب کارل خوابیده بود بیدار شد. کسیکه به هماناندازه مشتاق به ماشین مسابقه بود دیدار کرد.August Mombergerدر سال ۱۹۴۹ کارل با . به باور کارل بورگوارد ، خودروهای او بی همتا است و برای اثباتاین باید در مسابقه شرکت کرد (بورگوارد) تنها نیروی حمایت کننده اشتیاق او برای مسابقه بود. BORGWARD خودرو به نظر کارل بورگوارد، اعتمادش به نیروی اشتیاق از رؤیای ماندگار و همت و شجاعتمایه میگیرد.

 

news7 4

دیدار کارل بورگوارد با رانندگان خودروهایمسابقه ای

به منظور برد دراولین مسابقه، August Momberger که هم قوانین مسابقه را خوب میدانست و هم آشنا با نکات مهمپیروزی بود به کارل توصیه های ارزشمندی ارایه کرد. آقای کارل خلاق بر اساس پیشنهاد روی شاسی خودرو BORGWARD Hansa۱۵۰۰اصلاحاتی انجام دادو به غیر از این با طراحی سبک وزن، وزن خودرو را کاهشداد و با طراحی بدنه روانمقاومت باد را کاهش داد. علاوه بر این، طراح موتور کارل لودویگ برنت موتور خودرو را تنظیم کرد تا جایی که قدرت موتورخودرو به ۶۶PS رسید. بدنه خودرو BORGWARD INKA از آلومینیوم ساختهشد و وقتی این خودرو داخل مسیر مونتهریپاریس شد بدنه نقره ایبراق آن فوراً توجه مردم را جلبکرد. همینطور که BORGWARD INKA با قدرت کامل رویمسیر به پیش میرفت، رقبا در پشت سر او با سختی او را تعقیب می کردند.BORGWARD INKAماموریتش را تکمیل و ۱۲ رکورد جهانی را ثبت کرد.

موتوری با کارایی بالا BORGWARDHansa ۱۵۰۰RSروی مسیر پرواز می کند.

بعد از پیروزی BORGWARD INKA به منظور حفظ رکوردخود،بورگوارددر فصل مسابقه ۱۹۵۳ شاسی بازطراحی شده و موتور ۱,۵ لیتر را روی موتور BORGWARDHansa۱۵۰۰ RSنصب کرد. موتور این خودرو مجهزبه سیلندرهای جدید و سولکس دو كاربوراتور شد. این موتور قدرت۱۱۰ اسب بخار داشت، حتی ۱۰ اسب بخار بالاتر از موتور پورشه Spuder بود.بااستفاده از موتور جدید، راننده خودروکارل گنت بچم(Karl-GüntherBechem)و سیو هلفریچ در مسابقه ۱,۰۰۰ کیلومترینوربورگلین پیروز شد و در کلاسخود قهرمان شد.

news7 5

BORGWARD INKA در مسیر مسابقهبسرعت می راند

news7 6

BORGWARD INKA در مسابقه مونتهری

در سال ۱۹۵۳ به منظور نشان دادن قدرت برتری موتور دیزلی Hansa ۱۸۰۰، بورگوارد موتوری با ۴۲ اسب بخار را در یکخودروی مسابقه نصب کرد. برای بورگوارد این اولین خودروی کوپه با موتور دیزلی بود. در اولین آزمون، سرعت این خودرو به ۱۵۵ کیلومتر در ساعت(۹۶ مایل در ساعت) رسید. درسال ۱۹۵۳ Hansa ۱۸۰۰ دو رکورد ثبت کرد.

news7 7

بورگوارد لیود در سال ۱۹۵۴

در سال ۱۹۵۴ مسابقه دهنده خودرو Adolf Brudes همراه با Lloydمجهز با موتور ۲۰PS۴۰۰-LPدر مسابقه مونتهری شرکت کرد. این خودرو مزیت هاییبا خود دارد: طراحی آیرودینامیک، بدنه فلزی سبک و موتور با سرعت ۱۵۰کیلومتر در ساعت. بنابر این Adolf Brudes دستاوردهای زیادی بدست آورد. او و همکارانش ۱۸ رکورد جدید ثبت کردندکه ۳ رکورد آن تاکنون شکست نشده است. در همین سال طراحان بورگوارد تصمیم گرفتند که ایزابلابا موتور ۱,۵ لیتر و ۴ دریچه و قابلیتهایتزریق سوخت و استارت دوگانه تولید کنند. بعد از ظهور این موتور، قدرت اولیه آن به ۱۵۰ اسب بخار رسید. با استفاده از این موتور برتری بورگوارد در زمینه تکنولوژیخودرو مسابقه بسیار پیش رفت و به بورگوارد کمک کرد تا پیروزی های متعدد بهدست آورد.

news7 8

خودروی بورگوارد مجهز به موتور با کارایی بالا

در حالت نزدیک به زمین بورگوارد به طور استوارپرواز می کند

البته، علاوه بر طراحی هایسبک وزن، مقاومت پایین در برابر باد و موتور قدرتمند، سیستم تعلیق نزدیک به زمین وساختار بدنه محکم موفقیت را تضمین کرد.در فصل مسابقه سال ۱۹۵۲، بورگوارد خودروی جدید-BORGWARD RS با ۸۰PSو سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت بهمسیر مسابقه آورد. ویژگیبرجسته این است که با طراحی پیچیده سیستم تعلیق عقب، شاسی این خودرو پایین تر و وزنآن سبک تر شد و قابلیت نزدیکی به زمین هم افزایش یافت. علاوه بر این،ساختار قاب نردبان نوآورانهلرزش بدنه را به طور موثر کاهش دادو خودرو را محکمتر ساخت. این تکنولوژی ها در آن زمانزودهنگام به نظر می رسید. با طراحی پیشروو نوآورانه بورگواردآلمان در مسیر مسابقه حلقهای Grenzlandring و مسیر Berliner Avus به پیروزی رسید.

news7 9

BORGWARD RS الکتریکی بعد از بهینهسازی آیرودینامیک

news7 10

BORGWARD RSهنوز میدرخشد.

مسابقه دهندگان برجسته باید با خودرو هماهنگباشند

پیروزی های پیوستهبورگوارد نه تنها متکی برتکنولوژِی، بلکه مسابقهدهندگان برجسته نیز بود. داستان Adolf Brudes راننده اختصاصی بورگواردافسانه به شمار می رود. زندگی حرفه ای ۴۹ ساله او طولانی ترین حرفه ای بینالمللی برای مسابقه اتومبیلرانیمی باشد. وقتی او ۵۲ سالداشت هنوز شجاعانه سوار خودرو مسابقه رقابت میکرد. البته به نظر کارفرمای او، بزرگترین دستاورد او این است که برای بورگوارد دهها رکورد ایجاد کرده بود. بعضی از آنها تا امروز شکسته نشده است.

news7 11

Adolf Brudes راننده اختصاصی BORGWARD

Adolf Brudes به یاد زمان راندنخودروی بورگوارد در مسیر مسابقه گفت:”من باید از طراحانبورگوارد بخاطر طراحی عالی این ساخته دست بشر تشکر کنم،چرا که من رکوردهای زیادی را با آن شکستم. هنگام راندن خودرو مسابقه بورگوارد همه عملیات دقیق بود.در عین حال طراحی بدنهمحکم و موتور با کارایی بالاتر ازرقبای هم موفقیت من را تضمین کرد.”

علاوه بر Adolf Brudes باید ازHans-HugoHartmann هم یاد کنیم. درمسابقه رالی کاررا آمریکا، خودرویبورگوارد با خودرو پورشه رقابت کرد. دو طرف مساوی شدند تا اینکه درآخرین ایستگاه دریچه بورگواردخراب شد، اما Hartmannدست برنداشت و درنهایت قهرمان شد. پساز پایان مسابقه،Hartmannگفت:”در جریان مسابقه علاوه بر ذهن آرام، من باید از خودرو بورگوارد با قابلیت عملکرد عالی و کنترلپایدار تشکر کنم.

news7 12

بازگشت با افتخار امابرای رقبا فقط تأسفباقی ماند

با قابلیت عملکرد عالی و کنترل پایدار تشکر کنم.بورگوارد گفت:”در جریان مسابقه علاوه بر ذهن آرام، من باید از خودرو Hartmannپس ازپایان مسابقه،دستبرنداشت و در نهایت قهرمانشد. Hartmann خرابشد، اما بورگوارد با خودرو پورشه رقابت کرد. دو طرف مساوی شدند تا اینکه درآخرین ایستگاه دریچهبورگوارد هم یاد کنیم. درمسابقه رالی کاررا آمریکا، خودرویHans-Hugo Hartmann از بایدAdolfBrudesعلاوه بر بورگوارد پیروزی در مسابقات را به انحصار خود در آورد. این کار باعث ناراحتی شرکتهای خودروساز شد. در سال۱۹۵۸ بورگوارد مسابقات را ترک کرد، اما هنوز فشار زیادی به رقبا واردآورد زیرا بورگوارد به تیم مسابقه Cooperانگلستان موتور قدرتمند ارائهکرد. آن تیم در اولین چهاربازی فرمول دو مسابقه سال ۱۹۵۹ بطور متوالی موفق شد. ستاره درخشانبریتانیا Stirling Moss در بیوگرافی نوشت:”موتور خودروی مسابقه بورگوارد آلمان مرا متعجبکرد حتی دشوار است آنرا با کلمات توصیف کنم.دور موتور با سرعت بالا نیروی قدرتمند قابل توجهارائه می کند. نیروی قدرتمند این موتور یکی از بهترین موتورهای خودروی مسابقه درآن زمان به شمار می رود. سرعت دورموتور می تواند به ۸۰۰۰ دور دردقیقه برسد، این کار در آنزمان غیر قابل تصور بود.این موتور زمانی بزرگترین رقیب ۵۵۰ Spyderپورشه بود. همانا بدلیل راندن خودروی Cooper-BORGWARD من چهار با قهرمان شدم

news7 13

Stirling Moss مسابقه دهنده افسانه ای در ۴۱۶ مسابقه شرکتکرد،برای ۳۰۷ بار جزو چهار نفر برتر قرار گرفت و برای ۱۹۴ بار قهرمان شد.

وقتی زمان مسابقه خودروهای بورگوارد را مرور می کنیممی دانیم که تعدادپیروزیهای بورگوارد استحکام و قابلیت موتور خودرو را اثبات کرد. با وجود اینکه بورگوارد ۵۰ سال است که فعالیتی ندارد، اما دستاوردهای او در نوربورگلین،کارراو مسیرهای معروف جهان برای طرفداران بورگواردخاطرات زیبا باقی گذاشته است. درنمایشگاه ژنو در ماه مارسسال جاری، این برند اعلام بازگشت نمود.در همین حال، Stirling Moss هم به نمایشگاه ژنو دعوت شد. او تاریخدرخشان بورگوارد را ستایش و آرزوی آبنده بهتر برایبورگوارد کرد.انتشار این خبر بزرگ، طرفداران بورگوارددر سراسر جهان را امیدوار ساخت. باور داریم که در آینده نزدیک بورگوارد حتماً در مسیرهای نوربورگلین،کاررا و مونتهریاحیاء خواهد شد.

news7 14 news7 15 news7 16

آقای Stirling Moss توسط شرکت بورگواردبه نمایشگاه ژنو دعوت شد

news7 17 news7 18