دانلود تقویم

1397/05/20

سیستم فرمان الکتریکی حساس به سرعت یا فرمان برقی (EPS) چیست؟

سیستم فرمان الکتریکی حساس به سرعت یا فرمان برقی (EPS) چیست؟ . شرکت کیان موتور وارنا

 

فرمان الکتریکی یا فرمان برقی که در صنعت اتومبیل‌سازی به نام EPS (کوتاه شده عبارت Electric Power Steering) می‌باشد، از سال ۱۹۹۰ وارد صنعت خودروسازی انبوه شد و تا به امروز به خوبی در این حوزه توسعه یافته است. این سیستم که امروزه جایگزین فرمان هیدرولیکی شده است، توانسته با حذف پمپ هیدرولیک خودرو‌ها سیستم کنترل آن‌ها را ساده‌تر و البته باکیفیت‌تر کند. ورود سیستم EPS به خودرو‌ها، میزان خرابی سیستم فرمان را در خودرو به شکل قابل توجهی نسبت به سیستم های فرمان هیدرولیک کاهش داده است. سامانه فرمان الکتریکی بجای استفاده از نیروی تولید شده توسط موتور خودرو که مکانیزم‌های هیدرولیکی از آن بهره می برند از یک موتور الکتریکی ۱۲ ولت جداگانه استفاده می کند. ساختار این سامانه به شکلی طراحی شده است که نسبت به سیستم فرمان هیدرولیک وزن کمتری نیز دارد.

اصلی‌ترین مزیت استفاده از تکنولوژی فرمان الکتریکی یا فرمان برقی، اتصال سیستم کنترل خودرو به شبکه هوشمند ECU اتومبیل است. این امر باعث تولید نسل جدیدی از این فرمان‌ها شده است که به سرعت خودرو حساس هستند. این فناوری جدید در اتومبیل‌های مدرن امروزی از جمله خودرو‌های بورگوارد BX7 و بورگوارد BX5 استفاده شده است. در سیستم فرمان الکتریکی حساس به سرعت از سنسور‌های حرکتی استفاده شده است که می‌تواند میزان گشتاور تولید شده توسط موتور این سیستم را بر اساس سرعت و وضعیت ESP اتومبیل تعیین کند. به عنوان مثال، زمانی که سرعت خودرو افزایش پیدا می‌کند و میزان نیروی کشش اتومبیل نسبت به جاده رو به کاهش است، سنسور‌ها با کاهش گشتاور تولید شده توسط موتور ۱۲ ولتی سیستم فرمان، چرخش غربیلک را کند‌تر می‌کنند. در واقع این سیستم با کاهش نیروی تولید شده برای حرکت فرمان، میزان چرخش و البته لرزش را کم‌تر می‌کند که همین موضوع باعث می‌شود خودرو در سرعت‌های بالا پایدارتر بوده و با دقت بیشتری حرکت کند.

سیستم فرمان الکتریکی حساس به سرعت یا فرمان برقی (EPS) چیست؟ . شرکت کیان موتور وارنا

 

نقش سیستم فرمان الکتریکی حساس به سرعت در ایمنی خودرو‌ها

همانطور که گفتیم کمپانی بورگوارد در محصولات خود از سیستم فرمان الکتریکی حساس به سرعت استفاده کرده است که این موضوع باعث شده ایمنی فعال اتومبیل‌های این خودروساز آلمانی تا حد زیادی افزایش پیدا کند. در واقع همانطور که گفتیم این سامانه می‌تواند در پایداری اتومبیل‌ها در سرعت بالا کمک زیادی کند؛ فرض کنید با سرعت زیاد در حال رانندگی در اتوبان هستید، قطعا به هیچ وجه دوست ندارید که به دلیل یک سهل انگاری کوچک، غربیلک فرمان بچرخد و حادثه‌ای بزرگ شکل بگیرد. سیستم فرمان الکتریکی حساس به سرعت می‌تواند از وقوع چنین حوادثی جلوگیری کند و سخت‌تر شدن چرخش غربیلک فرمان، پایداری خودرو شما را در سرعت‌های بالا افزایش دهد.