دانلود تقویم

1397/04/27

سیستم i-AWD چیست و چه مزایایی نسبت به AWD دارد؟

سیستم i-AWD چیست و چه مزایایی نسبت به AWD معمولی دارد؟ - شرکت کیان موتور وارنا

 

سیستم i-AWD یکی از آخرین فناوری‌های استفاده شده توسط کمپانی آلمانی بورگوارد در بخش انتقال قدرت است که در خودرو‌های BX7 و BX5 نیز استفاده شده است. i-AWD کوتاه شده عبارت Intelligent All-Wheel Drive به معنی سیستم «چهار-چرخ محرک هوشمند» می‌باشد و همانطور که حدس زده‌اید نسخه پیشرفته‌تر سامانه‌ی AWD به حساب می‌رود. سیستم i-AWD به صورت مستقیم از ECU یا همان کامپیوتر خودرو دستور می‌گیرد و از همین رو می‌توان این سامانه را یک نوع مکانیزم هوشمند برشمرد. همانطور که می‌دانید امروزه بسیاری از خودرو‌های مدرن و جدید تولید شده از سیستم AWD برای انتقال قدرت موتور به چرخ‌ها در هر دو محور جلو و عقب استفاده می‌کنند. AWD این امکان را می‌دهد که توان خروجی پیشرانه خودرو به صورت هماهنگ به تمام چرخ‌ها منتقل شود. حال سامانه i-AWD یک قدم فراتر رفته است و با آنالیز وضعیت جاده، خودرو، سرعت گیری و میزان فشار به هر یک از لاستیک‌ها، تعیین می‌کند که چه میزان از نیروی تولید شده توسط موتور خودرو به هر کدام از چرخ‌ها برسد. در واقع در سیستم i-AWD میزان انتقال نیروی موتور به هر یک از چرخ ها را مستقلاً کنترل می کند. بر اساس نظر کارشناسان خودرو، i-AWD می‌تواند تمام نقص‌های سامانه AWD معمولی را رفع کند و این امکان را فراهم سازد که افراد بتوانند با اتومبیل شهری خود در جاده‌های مرطوب و با اصطکاک کم یا مسرهای سخت و ناهموار خارج از جاده با ایمنی و کنترل کامل رانندگی کنند.

اساس کارکرد سیستم i-AWD در محصولات بورگوارد به گونه‌ای است که نسبت به شرایط محیط هر چرخ می‌تواند از ۰ تا ۱۰۰ درصد گشتاور موتور را به خود اختصاص دهد. به طور خلاصه نحوه عملکرد این سیستم را می‌توان  این‌گونه بیان کرد:

در جاده‌های صاف و شتاب ثابت خودرو بیشتر نیرو به چرخ‌های جلو، و در هنگام شتاب گیری، بیشتر نیرو به چرخ های عقب انتقال پیدا می‌کند. در جاده های خیس و لغزنده نیز هنگامی که چرخ و یا چرخ‌هایی دچار لغزش شوند، گشتاور آن چرخ و یا چرخ ها کاهش می یابد و یا حتی صفر می شود و به سایر چرخ ها انتقال پیدا می‌کند همچنین در هنگام پیچ‌های شدید و با سرعت بالا برای خارج نشدن خودرو از مسیر و پایداری بیشتر خودرو، بیشتر گشتاور تولید شده به چرخ‌هایی که خارج پیچ قرار دارند انتقال می‌یابد.

سیستم i-AWD چیست و چه مزایایی نسبت به AWD معمولی دارد؟ - شرکت کیان موتور وارنا

 

سیستم i-AWD ضمن اینکه پایداری اتومبیل را افزایش می دهد، باعث کاهش استهلاک خودرو و کاهش مصرف سوخت می شود؛ از همین رو باید سامانه هوشمند i-AWD را یک مکانیزم موفق در صنعت خودرو به حساب بیاوریم که همچنان در حال تکامل است.