دانلود تقویم

1397/05/03

ترمز‌ دیسکی خنک شونده چیست و چگونه کار می‌کند؟

 

ترمز‌ دیسکی خنک شونده چیست و چگونه کار می‌کند؟

 

ترمز‌ دیسکی خنک شونده از جمله فناوری‌هایی است که امروزه در خودرو‌های پیشرفته مشاهده می‌کنیم. مکانیزم ترمز دیسکی خنک شونده به صورتی طراحی شده است که با بهره‌گیری از جریان هوا، عملیات خنک کاری سیستم ترمز انجام می‌شود. این ترمز‌ها از سال ۱۹۵۵ وارد صنعت خودروسازی شده است و در ابتدا فقط برای اتومبیل‌های مسابقه‌ای و پرسرعت استفاده می‌شدند. در ابتدا ترمز‌ دیسکی خنک شونده دارای سوراخ‌های متمادی در ردیف‌های موازی بود؛ اما این موضوع سبب شده بود که اصطکاک بیشتری میان لنت و دیسک ترمز شکل بگیرد. بعد‌ها مهندسان اقدام به ایجاد شیار‌های یک‌پارچه در ساختار دیسک ترمز کردند؛ این طراحی میزان اصطکاک لنت و دیسک ترمز را کاهش داده بود اما در عین حال باعث شده بود پیکره دیسک ترمز بسیار ضعیف شود و در برابر ضربات احتمالی مقاومت کمتری از خود نشان دهد. امروزه این نوع طراحی بیشتر برای ترمز خودرو‌های مسابقه‌ای استفاده می‌شود که در مسابقات درگ حرفه‌ای شرکت می‌کنند. از این رو معمولاً نمونه‌های امروزی ترمز‌ دیسکی خنک شونده شیاردار، یک‌بار مصرف هستند زیرا با کمترین فشار دچار شکستگی می‌شوند.

بعد ها، طراحان صنعتی فعال در حوزه اتومبیل، ترمز دیسکی خنک شونده را به گونه ای طراحی کردند که حتی برای استفاده روزمره در خودروهای شهری نیز کاربرد داشته باشند. این نوع ترمزهای دیسکی خنک شونده در مدل های متخلخل، ترکیبی و با سیستم تهویه داخلی عرضه شده اند. خودرو‌های بورگوارد BX5 و بورگوارد BX7 نیز از جدید ترین نوع ترمز دیسکی خنک شونده استفاده می کنند.

اتومبیل‌های جدید کمپانی آلمانی بورگوارد، برای چرخ‌های جلو خود از ترمز‌ دیسکی خنک شونده استفاده می‌کند که دارای سیستم تهویه داخلی هستند. این امر باعث شده است هوا بسیار سریع‌تر در بین ساختار دیسک ترمز به جریان در بیاید و لنت و خود دیسک سریع‌تر خنک شوند. اگر چه این دیسک های ترمز در ظاهر از طراحی ساده ای برخوردار هستند اما در شعاع دیسک ها کانال هایی طراحی شده که با حرکت کردن خودرو و عبور جریان هوا از بین آن باعث می شود گرمایی که از اصطکاک بین لنت و دیسک به وجود آمده کاهش یابد. طراحان این شرکت خودروسازی آلمانی، در ساخت پیکره دیسک‌ها نیز اقدام به استفاده از استیل بسیار سبک و مقاوم کرده‌اند که در نوع خود منحصر به فرد است. استفاده از این متریال باعث شده است مکانیزم انتقال هوا بسیار سریع‌تر انجام شود.

ترمز‌ دیسکی خنک شونده چیست و چگونه کار می‌کند؟ شرکت کیان موتور وارنا

 

تأثیر ترمز‌های دیسکی خنک شونده‌ در توسعه ایمنی خودرو‌ها

مانند بسیاری از فناوری‌های دیگر، تکنولوژی ترمز‌ دیسکی خنک شونده نیز ابتدا فقط برای اتومبیل‌های مسابقه‌ای استفاده می‌شد؛ اما کم کم با گسترش جاده‌ها و نیاز برای سرعت بیشتر، این سامانه وارد تمام بخش‌های صنعت حمل و نقل شد. در واقع ترمز‌ دیسکی خنک شونده برای خودرو‌هایی استفاده می‌شود که معمولاً شتاب و سرعت بالایی دارند. زمانی که خودرو در سرعت بالا ترمز می‌کند، دمای دیسک ترمز تحت فشار نیروی اصطکاک لنت بالا می‌رود. حال اگر دیسک به درستی خنک نشده باشد و خودرو دوباره ترمز کند، ممکن است باعث ایجاد ناهمواری در فرم آن و خرابی کل سیستم ترمز خودرو شود. از همین رو کارشناسان حوزه خودرو معتقد هستند که ترمز‌های دیسکی خنک شونده توانسته‌اند تا حد زیادی این مشکل را رفع کنند؛ به این دلیل می‌توان گفت این سیستم تأثیرات بسیار مثبتی در حوزه ایمنی خودرو‌ها داشته است.